Verslag plenaire vergadering
Actuele vraag over een mogelijk alternatief voor de ondertunneling van de Krijgsbaan in het kader van de uitbouw van de regionale luchthaven Antwerpen
Verslag
Aan de orde zijn de samengevoegde actuele vragen van de heer De Wever tot de heer Van Mechelen, Vlaams minister van Financiën, Begroting en Ruimtelijke Ordening, en van mevrouw Annick De Ridder tot de heer Kris Peeters, Vlaams minister van Openbare Werken, Energie, Leefmilieu en Natuur, over een mogelijk alternatief voor de ondertunneling van de Krijgsbaan in het kader van de uitbouw van de regionale luchthaven Antwerpen.
Minister Peeters zal op deze vragen antwoorden.
Ik heb al enkele keren mijn ongerustheid uitgedrukt over infrastructuurwerken die belangrijk zijn voor Antwerpen en dus ook voor Vlaanderen. Ik heb telkens een geruststellend antwoord gekregen, maar steeds bleek dat het optimisme van de Vlaamse Regering niet door de feiten gewettigd was.
Het Vlaams regeerakkoord voorzag in de realisatie van een zakenluchthaven in Deurne. Deze luchthaven wordt echter bedreigd door de internationale veiligheidsnormen die over enkele jaren zullen gelden voor het vliegwezen. De vorige regering heeft de PMV de opdracht gegeven op zoek te gaan naar privé-partners voor de ondertunneling van de Krijgsbaan. Deze beslissing was niet evident, omdat er mensen in de regering zaten die deze luchthaven niet genegen waren. Sceptici hebben toen gezegd dat deze plannen te duur waren en dus nooit zouden kunnen worden gerealiseerd.
Minister Van Mechelen heeft de beslissing van de vorige regering laten opnemen in het nieuwe regeerakkoord. Eind februari van dit jaar is de vervaldatum voor het businessplan. Nu blijkt dat minister Peeters onderzoekt of er geen goedkopere formule mogelijk is, namelijk het verleggen van de Krijgsbaan. Welke privé-partner zal in dergelijke omstandigheden nog bereid zijn in een duur project mee te stappen?
Klopt het dat men geen privé-partners vindt en dat men daarom nu een goedkoper alternatief voorstelt? Als men de oorspronkelijke beslissing verlaat, zal een nieuwe aanbesteding nodig zijn en zal men zover achterop raken met de timing dat de werken niet meer zullen kunnen starten voor eind 2007. Op dat ogenblik wordt een commerciële uitbating sowieso onmogelijk door de strengere veiligheidsnormen. Dan heeft de sluipmoord op de luchthaven van Antwerpen zich voltrokken. Als de luchthaven van Deurne geen bestaansrecht meer krijgt van dit parlement, dan moet men dat eerlijk durven zeggen aan de zeshonderd mensen die op die luchthaven werken.
Ik deel de bekommernis van de heer De Wever. Mijn vraag had een andere invalshoek en was daarom van bij aanvang aan minister Peeters gericht.
De luchthaven van Deurne is belangrijk voor de hele Vlaamse economie, niet alleen voor de haven van Antwerpen. In zakelijke kringen was men dan ook blij met de beslissing van de vorige regering om Deurne uit te bouwen tot een competitieve zakelijke luchthaven. Men was vooral verheugd met de principebeslissing over verregaande infrastructurele aanpassingen aan de start- en landingsbaan.
Nu wordt deze beslissing echter weer op losse schroeven gezet. Op een ogenblik dat er al werd gekozen voor een consortium, dat er een PPS op punt wordt gesteld en er zelfs een financiële verdeelsleutel wordt opgemaakt, oppert minister Peeters dat er een alternatief zou zijn.
Waarom komt de minister nu precies met dat alternatief op de proppen? Valt dit alternatief binnen de strengere veiligheidsvereisten die door Europa zullen worden opgelegd? Zal de doorstroming niet in het gedrang komen? Worden de PPS-constructie en de timing hierdoor niet op losse schroeven gezet?
Het regeerakkoord zegt duidelijk dat de zakenluchthaven in Deurne zal behouden blijven en verder worden gestimuleerd. Ik ben trouwens een beleidsvisie aan het ontwikkelen over het regionale luchthavenbeleid.
In het lastenboek is in de ondertunneling, de toevoeging van een uitloopstrook aan de startbaan en de ontwikkeling van bedrijventerreinen voorzien. Dit veronderstelt een ruimtelijk uitvoeringsplan voor deze omgeving. Daarvoor is een plan-MER noodzakelijk. Daarbij moeten alle alternatieven worden bestudeerd. Het herleggen van de Krijgsbaan wordt daarom meegenomen in het plan-MER dat op het einde van deze maand moet worden opgestart.
Enig optimisme is nodig in de politiek. Het mag alleen niet leiden tot naïviteit. De tunnel kost 28,6 miljoen euro, een weg 3,5 miljoen euro. Ik zoek naar het beste alternatief.
Het Vlaams regeerakkoord bepaalt dat we de luchthaven van Deurne verder zullen uitbouwen als zakenluchthaven. Dat houdt echter niet in dat we de startbaan zullen verlengen. Wie daarvoor pleit, moet dat in alle duidelijkheid doen zodat een verlenging ook onderzocht kan worden in het plan-MER.
Van een vertraging kan geen sprake zijn. Het plan-MER moet uitgevoerd worden zoals eerder omschreven. Het alternatief moet ook onderzocht worden. Ik zal er met minister Van Mechelen op toezien dat het alternatief niet tot vertragingen leidt.
Ik neem het minister Peeters niet kwalijk dat hij niet volledig heeft geantwoord. Ik had mijn vraag immers gericht aan minister Van Mechelen. Jarenlang is er gewerkt op basis van een tunnel. Exact één week voor er een businessplan moet zijn, wordt door een lek in de pers een goedkoper oplossing voorgesteld. Welke private partner zal in een project van 30 miljoen euro investeren als er een veel goedkoper voorstel is? Ergens klopt er iets niet.
Ik heb nooit gezegd dat de startbaan verlengd moet worden. Het doel van de werken is ervoor te zorgen dat de startbaan volledig gebruikt kan worden. Het plan-MER mag er evenmin toe leiden dat alle politieke en economische steun voor een bepaald project verdwijnt. Het plan-MER is gebaseerd op een referentietraject, de intunneling van de Krijgsbaan. Als nu ook het nieuwe traject onderzocht moet worden, is een vertraging onvermijdelijk. Is het nieuwe traject overigens haalbaar binnen de strenge Europese veiligheidsnormen die eraan komen?
Het is belangrijk dat mevrouw De Ridder herbevestigt dat van een verlenging geen sprake kan zijn. Het plan-MER zal rekening houden met de huidige en toekomstige veiligheidsnormen. In het plan-MER zal het alternatief onderzocht worden, ongeacht het moment waarop het in de media is verschenen. Een plan-MER dat alleen de ondertunneling onderzoekt heeft geen zin.
Ik kan niet antwoorden op de vraag waarom dit alternatief nu de pers heeft gehaald. We moeten er wel voor zorgen dat dit alternatief niet voor vertraging zorgt. Rekening houdend met de beperkte middelen moeten we de beste oplossing zoeken.
De huidige plannen zijn weliswaar niet gebaseerd op een verlenging van de startbaan, maar dat betekent niet dat een verlenging niet mijn ultieme wens is. De huidige plannen zijn gebaseerd op een ondertunneling zodat de route volledig gebruikt kan worden.
Het incident is gesloten.