Search in Vlaams Parlement

Gewezen voorzitters

Wilfried Vandaele

Wilfried Vandaele
N-VA
13.07.2019 - 2/10/2019

Kris Van Dijck

Kris Van Dijck
N-VA
18.06.2019 - 11.07.2019

Jan Peumans

Jan Peumans
N-VA
13.07.2009 - 25.05.2019

Marleen Vanderpoorten

Marleen Vanderpoorten
Open Vld
13.07.2006 - 13.07.2009

Norbert De Batselier

Norbert De Batselier
sp·a
13.06.1995 - 12.07.2006

Eddy Baldewijns

Eddy Baldewijns
SP
13.01.1994 - 13.06.1995

Louis Vanvelthoven

Louis Vanvelthoven
SP
18.10.1988 - 13.01.1994

Jean Pede

Jean Pede
PVV
02.02.1988 - 18.10.1988

Frans Grootjans

Frans Grootjans
PVV
03.12.1985 - 02.02.1988

Jean Pede

Jean Pede
PVV
22.12.1981 - 03.12.1985

Henri Boel

Henri Boel
BSP/SP
24.04.1979 - 22.12.1981

Maurits Coppieters

Maurits Coppieters
VU
14.06.1977 - 24.04.1979

Jan Bascour

Jan Bascour
PVV
09.05.1974 - 14.06.1977

Robert Vandekerckhove

Robert Vandekerckhove
CVP
07.12.1971 - 09.05.1974

Scroll to top