Report plenary meeting
Ontwerp van decreet houdende aanpassing van de algemene uitgavenbegroting van de Vlaamse Gemeenschap voor het begrotingsjaar 2001
Ontwerp van decreet houdende bepalingen tot begeleiding van de aanpassing van de begroting 2001
Report
Aan de orde is de voortzetting van de algemene bespreking van het ontwerp van decreet houdende aanpassing van de middelenbegroting van de Vlaamse Gemeenschap voor het begrotingsjaar 2001, het ontwerp van decreet houdende aanpassing van de algemene uitgavenbegroting van de Vlaamse Gemeenschap voor het begrotingsjaar 2001 en het ontwerp van decreet houdende bepalingen tot begeleiding van de aanpassing van de begroting 2001.
Bij de commissiebesprekingen over de opmaak van de begroting is er reeds gekozen voor 10 bijkomende opvangplaatsen in Mol als de regel voor maximaal 15 dagen opsluiting in de gewone gevangenis verdwijnt. Bij de commissiebesprekingen over de aanpassing van de begroting bleek echter dat deze 10 plaatsen niet klaar zullen zijn tegen 1 januari 2002. De middelen zijn er en het is onaanvaardbaar als dat niet gerealiseerd wordt. Het risico bestaat dan immers dat jongeren doorverwezen worden naar de gewone correctionele rechtbank en in voorlopige hechtenis geplaatst worden zonder dat de beperking van 15 dagen nog bestaat. Dat gaat in tegen onze bedoeling om de belangen van jongeren te vrijwaren.
Een ander gevoelig thema in de begrotingscontrole betreft de opvangcapaciteit van personen met een handicap, na de bekendmaking van de acute situatie op de wachtlijsten. De minister gaf hierop in de commissie een behoorlijk antwoord door een coherente programmatie te beloven. Zo is er in West-Vlaanderen over- en in Limburg en Antwerpen ondercapaciteit. De minister stelde bovendien een groeipad voor.
Ik neem echter niet dat de minister vervolgens in de media uit dat het de liberalen zijn die geen geld willen geven. Na de programmatie zullen de middelen voorhanden zijn. (Applaus bij de VLD)
De band met de begrotingscontrole was niet altijd evident in dit debat. Zo zijn er vragen gesteld over de meerjarenbegroting en de opmaak van de begroting voor 2002.
In de komende weken zullen keuzes moeten gemaakt worden. De ambities van de verschillende partijen moeten verzoend worden in de volgende begroting. De regering moet rekening houden met de goedkeuring van het Lambermontakkoord. Als de federale wetsontwerpen worden aangenomen, nodig ik meteen de voorzitters van de meerderheidspartijen uit om mee te onderhandelen over wat er kan gebeuren met de bijkomende middelen en bevoegdheden inzake landbouw, buitenlandse handel, ontwikkelingssamenwerking en fiscale autonomie.
De verworven fiscale autonomie wordt voortdurend bekritiseerd als verwaarloosbaar, maar toch wordt er al dagen over gedebatteerd. Zij biedt wel degelijk de mogelijkheid een flankerend fiscaal beleid te voeren. Zo kan de daling van de registratierechten van 12,5 percent naar 10 percent en de invoering van de aftrekbaarheid bij een volgende ver- en aankoop, belangrijke gevolgen hebben voor het mobiliteitsbeleid. De Vlaamse regering staat klaar voor het debat rond fiscale en andere maatregelen. De regering moet keuzes maken op het moment van de begroting. De heer Van Rompuy heeft het moeilijk hiermee. In zijn tijd trad de regering als een blok naar voren en werden geen afwijkende meningen geduld. Wij willen aan de publieke opinie aantonen dat er verschillende meningen bestaan en die met elkaar confronteren. De rijkdom van de democratie bestaat in de mogelijkheid van debat.
De begrotingscontrole is een technische aangelegenheid waarin gekeken wordt of het beleid op koers zit en de doelstellingen overeind blijven. Het belang van de zoektocht naar heroriënteringen en heroverwegingen wordt te weinig onderkend. De bestaande uitgavenstroom in vraag stellen, durven vragen of die nog effect sorteert, is van even groot belang als bijkomende middelen. Vroeger beperkte men zich bij een begroting al te vaak tot een verdeling van de nieuwe inkomsten, van de aanwas.
De begrotingscontrole sluit goed aan op de begroting van 2000 die afgesloten werd met een saldo van 25,5 miljard frank, waar eerder 10,8 miljard frank vooropgesteld werd. Dat is dus 14,7 miljard frank beter dan verwacht. In 2000 was er volgens de normering van de Hoge Raad van Financiën een overschot van 36,9 miljard frank, of 22,5 miljard frank meer dan verwacht. Vlaanderen levert zo een substantiële bijdrage aan het Europese stabiliteitsprogramma en aan de afbouw van de directe schuld. Die willen we effectief halveren. Aan het eind van deze regeerperiode moet de schuld teruggebracht zijn tot 112 miljard frank. Dan komt recurrent een nieuw bedrag van 63 miljoen frank vrij, dat niet langer aan intresten moet gespendeerd worden.
De conjunctuur zorgde voor meevallers. Door de Bijzondere Financieringswet plukken we met een jaar vertraging de vruchten van de conjunctuurverbetering. Voor dit jaar komt dat neer op 13,9 miljard frank.
De beschuldiging dat we een niet-orthodox beleid voeren is onterecht. Het zou inderdaad onvoorzichtig zijn om de bijkomende 13,9 miljard frank in nieuw beleid om te zetten. Het begrotingsoverschot stijgt met meer dan 10 miljard frank. Het saldo van 24 miljard frank wordt integraal gebruikt voor de schuldafbouw.
Voorts blijven we voorzichtig in het bijstellen van de parameters : 2,5 procent voor de economische groei; 2 procent voor de BNI-groei en voor de inflatie behouden we 1,5 procent. Die parameters corresponderen vrij goed met de realiteit gelet op de prognoses van de Nationale Bank. Die gaan uit van een inflatie van 2,2 procent en een BNP-groei van 2,6 procent. Met een dergelijke groei zullen we geen enkel probleem hebben. In 2000 was de groei 4 procent. De prognose van het Planbureau is dat die voor 2001 2,8 procent bedraagt. De OESO spreekt eveneens over 2,8 procent en het IMF over 2,4 procent. De ruilvoet wordt voor de eerste keer positief.
Het financieringsfonds is bestemd voor schuldafbouw en eenmalige investeringen. Het kan niet voor lastenverlaging gebruikt worden. Het gaat om een bedrag van 4,7 miljard frank. In overleg met het parlement is bepaald dat 1 miljard frank bestemd is voor stadsvernieuwing; 3 miljard frank voor mobiliteit, waarvan 2 miljard voor de aanleg van fietspaden en 1 miljard frank voor de zogenaamde missing links; voor 700 miljoen frank is voorlopig nog geen bestemming gevonden. Naast de gewone middelen biedt het financieringsfonds de mogelijkheid om de noodzakelijke investeringen in mobiliteit versneld door te voeren. Voorts dienen we gebruik te maken van de PPS-technieken. Dat is mogelijk zodra de privatisering van de GIMV rond is.
De eerste middelen voor bijkomende projecten zijn nog altijd niet in de begroting ingeschreven. We zijn al 2,5 jaar ver en er is nog geen enkel groot project gerealiseerd.
U doet de waarheid geweld aan. Door de bloeiende conjunctuur kunnen we de aangroeiende middelen uit de financieringswet gebruiken om dringende zaken aan te pakken en zijn we niet verplicht om een aantal overheidsinvesteringsmaatschappijen op de markt te brengen. Voor mobiliteit zijn er meer middelen in de gewone begroting ingeschreven. Door het Financieringsfonds is het tevens mogelijk om bijkomende middelen in mobiliteit te investeren. Wat de PPS betreft heeft het masterplan voor Antwerpen geleid tot de creatie van de noodzakelijke instrumenten om het programma te realiseren. De bedoeling is verder te gaan en de nodige instrumenten te creëren om PPS mogelijk te maken. Dat alles draagt ertoe dat de realisatie van grote projecten versneld kan gebeuren. Men dient er rekening mee te houden dat veel projecten heel wat tijd vragen, onder meer omdat ook het RSV een rol speelt. Uit de komende Septemberverklaring zal blijken dat inzake PPS een belangrijke nieuwe stap gezet zal worden.
U zegt altijd hetzelfde. De middelen voor specifieke projecten zijn nog altijd niet geconcretiseerd. Ik vrees dat er nog maar weinig gebeurd zal zijn tegen het einde van de regeerperiode.
Ik deel uw bezorgdheid, maar niet uw scepticisme. De raming bij de aanvang van de regeerperiode bedroeg 200 miljard frank waarvan 121 miljard frank door de aangroei van de financieringswet. Ni is er sprake van 270 tot 280 miljard frank. We kunnen over aanzienlijk meer middelen beschikken. In 2000 bedroeg de aangroei van de middelen 17 miljard frank ten opzichte van 1999; in 2001 gaat het om 41 miljard frank ten opzichte van 2000. Die stijging zal niet blijven duren. Als de conjunctuur omslaat, behoort een aangroei van de middelen niet meer tot de mogelijkheden.
Het is niet gemakkelijk om een meerjarenprognose te maken. Een half procent verschil lijkt niet veel, maar het gaat uiteindelijk om ongeveer 20 miljard frank.
De enige reden waarom de heer Van Rompuy alles op een apothekersweegschaal weegt is alleen maar om de verschillende meerderheidsfracties tegen elkaar op te zetten.
Absolute zekerheid over de toekomstige middelen en uitgaven heb ik dus niet. Maar indien ik de huidige aangroei twee jaar geleden had voorspeld, had men mij gek verklaard. Toen ik zegde dat de Financieringswet ons 121 miljard frank zou opleveren, vond de heer Van Rompuy 60 miljard frank al meer dan voldoende. Na twee jaar hebben we al 67 miljard frank behaald. Ik besef maar al te goed dat de conjunctuur kan omslaan en dan zullen we onze verwachtingen moeten aanpassen. Maar wat is daar verkeerd mee? Ook dan zal deze regering coherent beslissen. Volgens de oppositie regeren wij alleen maar dankzij de gunstige conjunctuur. Ik geloof dat niet want nieuwe middelen veroorzaken nieuwe problemen.
Ik wil alleen maar dat u de begroting realistisch inschat.
Vindt u een groei van 2 procent realistisch?
Ik heb nooit gezegd dat u niet in staat zal zijn om bij te sturen. Sedert 1992 is de begroting jaarlijks met twee tot vier procent gestegen. Zelfs in de moeilijkste jaren konden we dat aan. Wij maakten steeds een realistische inschatting en kwamen de afspraken met het federale niveau na.
De CVP heeft vanmorgen nooit gezegd wat voor hen prioritair is. Ik heb dat gemist. Wij kiezen duidelijk voor lastenverlaging. Stel : we voldoen aan de strengste normen van de Hoge Raad van Financiën en krijgen onvoorzien een rijpe financiële appel in de schoot geworpen, zou het dan niet mooi zijn die door middel van de personenbelasting terug te bezorgen aan de bevolking? Ik zou dat niet als een cadeau beschouw want door een versterkt consumentenvertrouwen kunnen we de economie draaiende houden. (Applaus bij de VLD, de SP, AGALEV en VU&ID)
De algemene bespreking is gesloten.
Artikelsgewijze bespreking
De voorzitter : Aan de orde is de artikelsgewijze bespreking van het ontwerp van decreet houdende aanpassing van de middelenbegroting van de Vlaamse Gemeenschap voor het begrotingsjaar 2001.
- De artikelen worden zonder opmerkingen aangenomen.
De artikelsgewijze bespreking is gesloten.
We zullen straks de hoofdelijke stemming over het ontwerp van decreet houden.
Aan de orde is de artikelsgewijze bespreking van het ontwerp van decreet houdende aanpassing van de algemene uitgavenbegroting van de Vlaamse Gemeenschap voor het begrotingsjaar 2001.
Er werden amendementen ingediend op artikel 12 en tot invoering van een nieuw artikel 61bis.
- De artikelen 1 tot en met 11 worden zonder opmerkingen aangenomen.
- De stemmingen over het amendement op artikel 12 en over artikel 12 worden aangehouden.
- De artikelen 13 tot en met 61 worden zonder opmerkingen aangenomen.
- De stemming over het amendement tot invoering van een nieuw artikel 61bis wordt aangehouden.
- De artikelen 62 tot en met 66 worden zonder opmerkingen aangenomen.
De amendementen werden ingediend na publicatie van het verslag. De commissie voor Cultuur, Media en Sport had het Rekenhof om advies gevraagd over de financiële gevolgen van decreet houdende ondersteuning van de federatie van erkende organisaties voor volksontwikkeling. We hebben dit amendement ingediend op advies van het Rekenhof. Het is een budgettair neutrale operatie omdat de middelen alleen maar van de ene basisallocatie naar de andere worden overgedragen.
In principe kan nu een tweede lezing gevraagd worden.
Tijdens de commissiebespreking hebben we ons woord gegeven om dat niet te doen.
Zijn de verschillende fracties het erover eens over deze amendementen te stemmen zonder een tweede lezing te vragen? (Instemming)
De artikelsgewijze bespreking is gesloten.
We zullen straks de hoofdelijke stemming over het ontwerp van decreet houden.
Aan de orde is de artikelsgewijze bespreking van het ontwerp van decreet houdende bepalingen tot begeleiding van de aanpassing van de begroting 2001.
- De artikelen worden zonder opmerkingen aangenomen.
De artikelsgewijze bespreking is gesloten.
We zullen straks de hoofdelijke stemming over het ontwerp van decreet houden.