Report plenary meeting
Report
Mevrouw Perdaens heeft het woord.
Minister, we naderen opnieuw een nieuwe zomer – dus ook nieuwe zomerkampen – en deze keer hopelijk eentje zonder bubbels, maar blijkbaar voor sommigen toch ook weer zonder tenten. Dat is een probleem dat we jaarlijks zien terugkomen, en ditmaal geven sommige organisaties aan dat ze op 9 november 2020 – dus niet vorig jaar, maar het jaar daarvoor – een aanvraag indienden voor kampmateriaal en dat ze daar pas in april of mei van dit jaar een antwoord op kregen. Dat is natuurlijk ongelooflijk laat om te weten of het materiaal beschikbaar is. Dat is voor deze organisaties heel kort dag om voor een alternatief te zorgen.
Dit jaar hebben we het blijkbaar over een tekort aan materiaal voor ongeveer 200 jeugdbewegingen. Dat is niet niks. Nochtans liet u mij eind april schriftelijk weten dat de verliezen vanwege het noodweer heel erg beperkt waren en dat er ongelooflijk hard geïnvesteerd is in het aantal tenten, niet minder dan 1,36 miljoen, waarvan 1 miljoen aan relancemiddelen. Dus tegen de zomer zouden er 207 zeilen van seniorententen en 179 volledige patrouilletenten geleverd moeten worden. In totaal komen we dan op een aantal van 5574 tenten.
Minister, mijn vraag is eigenlijk heel simpel. Wat schort er? Zullen er op tijd genoeg tenten zijn voor de kampen van onze jeugdverenigingen?
Minister Dalle heeft het woord.
Dank u wel, collega Perdaens, voor de vraag. Het is effectief de eerste zomer in deze bestuursperiode dat we op kamp, op activiteit kunnen gaan zonder coronaregels. We hebben twee jaar lang, in afspraak met de jeugdorganisaties, heel goed kunnen werken in niet-evidente omstandigheden. Deze keer kan het wel zonder regels en iedereen kijkt daar dus enorm naar uit.
Heel belangrijk is natuurlijk de infrastructuur daarvoor, de jeugdverblijven maar zeker ook de tenten. Het is een jaarlijks weerkerende vraag hoe het dan zit met de wachtlijsten en de oplossingen. U hebt er zelf al naar verwezen: met deze Vlaamse Regering hebben we een historische investering gedaan in dat tentenmateriaal, met meer dan 1 miljoen euro aan middelen om tenten aan te schaffen. Dat betekent ook dat we de grootste reserve aan tenten hebben, het grootst aantal tenten – zowel seniortenten als patrouilletenten – in de Vlaamse geschiedenis.
Desalniettemin is er ook dit jaar een wachtlijst geweest. Die bedroeg in maart 240 aanvragen. Vandaag zijn er volgens de net geactualiseerde cijfers nog 44 aanvragen. Hoe komt dat? Dat heeft ermee te maken dat er ook een historisch hoog aantal tenten aangevraagd werd. In totaal werden 17.564 tenten aangevraagd voor de zomerperiode. Dat is ongeveer 2000 meer dan vorig jaar. Dat maakt dat het, zelfs met die extra tenten, uitdagend is. Maar we zijn in constant overleg met de betrokken groepen, met de jeugdorganisaties en ook met de nationale koepels om ervoor te zorgen dat ook die 44 groepen een oplossing vinden zodat alle groepen een fijne vakantie kunnen hebben en zodat er zoveel mogelijk steun is, ook wat tenten betreft, vanuit de Vlaamse overheid.
Mevrouw Perdaens heeft het woord.
Dank u wel, minister. Ik moet toegeven dat ik blijer ben met uw antwoord dan ik durven hopen had. Het is fantastisch dat er genoeg tenten zijn, maar het blijft natuurlijk wel heel spijtig dat de organisaties zo lang moeten wachten tussen het indienen van hun vraag en het krijgen van een antwoord en dat het telkenmale tot het allerlaatste nippertje afwachten is of ze allemaal van de wachtlijst raken. Kunt u daar nog iets aan doen in de toekomst?
De heer Buysse heeft het woord.
Minister, ik heb begin april eveneens een aantal vragen aan u gesteld over hetzelfde onderwerp, naar aanleiding van dezelfde hulpkreten van de jeugdbewegingen die vreesden dat hun zomerkamp, meestal toch het hoogtepunt van hun jaarwerking, in duigen zou vallen na een negatief antwoord van de Uitleendienst Kampeermateriaal voor de Jeugd (ULDK). In uw antwoord hebt u toen een aantal structurele maatregelen aangekondigd, onder andere de doorlichting van een aantal procedures. Maar op korte termijn had u toch niet zo heel veel te bieden. Daarom had ik ook gesuggereerd om contact op te nemen met Defensie, waar in het verleden toch regelmatig tenten en ander materiaal werden ontleend. U antwoordde toen dat de samenwerking in 2020 was gestopt.
Mijn concrete vraag vandaag is dan ook of u ondertussen nieuwe pogingen hebt ondernomen om contact op te nemen met Defensie? Want als er een organisatie is die het materiaal, minstens tijdelijk, heel vlug zou kunnen aanbieden, dan is het wel deze. Hebt u vandaag al initiatieven genomen of bent u van plan om die in de toekomst te nemen?
De heer Rousseau heeft het woord.
Minister, onze jeugdsector heeft het moeilijk gehad de afgelopen zomers. Eindelijk kunnen ze, na corona, uitkijken naar een zomer zonder zorgen. Helaas is die niet voor alle groepen zonder zorgen, want sommige studenten zeggen me nu nog dat ze geen oplossing hebben en dat ze tijdens de examens moeten zorgen dat ze een oplossing vinden.
Ik ben zelf, als lid van het jeugdwerk, toch bijzonder trots op alle animatoren en vrijwilligers in die jeugdsector, omdat zij zich altijd aanpassen, heel flexibel zijn en uiteindelijk wel zorgen dat het in orde komt. Ik wilde dat u een beetje meer was zoals zij, want toen ik u de vraag stelde wat u zou doen aan het tekort aan tenten dat er op dit moment is, zei u dat u niet meer tenten kon voorzien omdat het magazijn te klein is. Wow.
Daarom heb ik twee concrete vragen voor u. Kunt u garanderen dat al die jongeren die op dit moment aan het studeren zijn en nog geen oplossing hebben voor hun kampen, ook deze zomer het recht hebben om op kamp te gaan met hun groep? Wilt u het structurele tekort aan tenten, dat we elk jaar hebben, nog aanpakken deze legislatuur? (Applaus bij Vooruit)
Mevrouw Brouwers heeft het woord.
De vraag naar tenten komt elk jaar terug rond deze periode. Het is een steeds weerkerende vraag. U hebt gelijk, collega Rousseau. De jongeren hebben een groot aanpassingsvermogen, zijn flexibel en vooral creatief genoeg. Ik denk niet dat je veel groepen zult vinden waar er nog een probleem is bij het begin van de vakantie. Meestal lossen de problemen zich op. Deze minister heeft ook een enorm engagement aangegaan door heel veel tenten bij te kopen, zo veel zelfs dat het magazijn vol zit. We gaan ervan uit dat de problematiek zal worden opgelost in de loop van de komende weken.
Ik heb een vraag die u wellicht moeilijk kunt beantwoorden en misschien beter als een schriftelijke vraag kan worden ingediend. Kunt u een evolutie van de stock tijdens de laatste tien jaar geven? Dan zullen we waarschijnlijk zien dat die stock alsmaar groter is geworden, collega Perdaens. Dat is toch voor een stuk te danken aan deze minister van Jeugd, waarvoor dank.
Onderschat minister Dalle absoluut niet. Misschien kan hij wel antwoorden op die vraag.
Minister Dalle heeft het woord.
Ik ga eerst in op de vraag over de snelheid. Voor de meeste groepen wordt vrij snel duidelijkheid gegeven. Midden maart wordt er opgemaakt hoeveel aanvragen positief kunnen worden beantwoord. Jammer genoeg zijn er op dat moment ook een aantal groepen die ontgoocheld moeten worden. Ik verwees al naar de wachtlijst van midden maart dit jaar. Er waren 240 aanvragen van groepen die in onzekerheid zitten. Week na week wordt er met die groepen gekeken wat de andere mogelijkheden zijn. Zijn er mogelijkheden met de jeugdbewegingen in de omgeving of bij de lokale besturen? Op die manier zijn we vandaag tot 44 groepen gekomen. We proberen samen met die organisaties oplossingen te vinden.
De samenwerking met Defensie is effectief beëindigd. We betreuren dat. Blijkbaar zijn er bij Defensie veel minder tenten beschikbaar dan vroeger het geval was. We zouden niets liever hebben dan dat Defensie die samenwerking opstart, maar die is op hun vraag gestopt. We vinden dat jammer, maar het is de realiteit. Ik moet toegeven dat het ook in het verleden niet over veel tenten ging. Dat is nu niet het grote verschil in de situatie.
Collega Brouwers, u peilde naar het aantal tenten dat vandaag beschikbaar is. Er is momenteel een historische hoeveelheid tenten beschikbaar. Dat zijn er 5547, inclusief de nieuwe levering die nog deels moet toekomen. Dat komt door de historische investering van 1,45 miljoen euro extra. Daarmee zijn 368 tenten besteld: 207 seniortenten en 179 patrouilletenten. Collega Rousseau, u bent heel kritisch voor wat ik heb gedaan, maar ik moet zeggen dat we een historische investering hebben gedaan die geen voorgaande kent. Tien jaar geleden, in 2012, waren er in totaal 5070 tenten en vandaag zijn dat er 5547.
Elk jaar komt die problematiek terug en is het moeilijk omdat er in de piekperiode veel aanvragen zijn. Ik lees u gewoon een citaat voor. Het zal u misschien bekend voorkomen, collega Rousseau. “Ik heb al eerder gemeld dat het een utopie is te denken dat elke groep automatisch kan ontvangen wat wordt gevraagd. Het zou eigenlijk geen utopie zijn als de Vlaamse overheid 14,5 à 17 miljoen euro extra zou uittrekken om in de piekperiode (…) de tenten te kunnen uitdelen. In de rest van het jaar, gedurende elf maanden dus, zouden die tenten daar dan gewoon blijven liggen. Als we maatschappelijke prioriteiten moeten stellen, meen ik dat de leden (…) het met me eens zullen zijn dat we dit misschien wel zouden kunnen doen in tijden wanneer het budgettaire manna uit de lucht komt vallen, maar dat we de komende jaren geen zulke tijden zullen kennen. Het is in die zin toch utopisch te denken dat we het aantal tenten kunnen kopen waarmee we iedereen de absolute garantie kunnen bieden dat zijn groep ook effectief materiaal krijgt.” Collega Rousseau, u weet misschien wie dat heeft gezegd. Dat is de voormalige minister van Jeugd, Pascal Smet. Dat is toch een onverdachte bron. Misschien kent u hem van de Brusselse afdeling. Ik weet dat dat niet evident is. (Applaus bij de meerderheid)
Ik heb geen lessen te krijgen van de Vooruitfractie als het gaat over tenten. We hebben een historische investering gedaan die geen voorgaande kent. We gaan er ook van uit dat we er tegen deze zomer voor kunnen zorgen dat al die groepen op vakantie kunnen vertrekken. (Applaus bij de meerderheid)
Mevrouw Perdaens heeft het woord.
Minister, eigenlijk is het een goede vraag in het opzicht dat de vraag zodanig stijgt dat we zelfs met de hoge investeringen die gedaan worden, maar moeilijk de vraag kunnen bijhouden. Dat betekent dat steeds meer en grotere groepen op kamp vertrekken, en dat is een goede zaak.
De afgelopen jaren kregen onze jeugdwerkingen het heel erg zwaar. U gaf het zelf ook al aan. Corona was niet het enige. Ze kregen ook nog varkensgriep of watersnood op hun dak – of liever: op hun tent. Ik denk dat het heel wat stress wegneemt als ze te horen krijgen dat die wachtlijst vandaag nog maar op 44 staat en dat die ingetrokken zal worden, dus dat die verlaagt.
Op varkensgriep en regenval hebben we geen vat. Burgemeesters die beslissen of jongeren nog kampen mogen opstellen bij hun in het dorp, zijn ook een beperkt verhaal. Maar voor de tenten kunnen we alvast zorgen, en dat is toch een mooie zaak. (Applaus bij de meerderheid)
De actuele vraag is afgehandeld.