Report meeting Commissie voor Economie, Werk, Sociale Economie, Wetenschap en Innovatie
Report
De heer Gryffroy heeft het woord.
De Vlaamse overheid geeft veelbelovende startende ondernemingen een duwtje in de rug. De Vlaamse innovatieve starterssteun werd ontwikkeld om starters die een pioniersrol vervullen binnen hun markt te ondersteunen. Het Agentschap Innovatie en Ondernemen (VLAIO) ontwikkelde een nieuwe selectieprocedure om de projecten te selecteren.
Voor deze eerste oproep hebben 10 partners uit het VLAIO-netwerk en het team bedrijfstrajecten 111 beloftevolle starters tot maximaal 3 jaar oud aangemeld. Daaruit werden 80 voorstellen geselecteerd en ondersteund om een finale aanvraag voor steun in te dienen. Van de 111 aangemelde ondernemingen werden 75 aanvragen ingediend. Uiteindelijk werden op basis van een pitch en een vraaggesprek 57 starters geselecteerd. De selectiecriteria waren: pionierschap, uitdagingen, team, ambitie, impact en potentieel. In totaal werd op deze manier 2,8 miljoen euro toegekend.
Voor de Vlaamse innovatieve starterssteun werd een beroep gedaan op een nieuwe selectieprocedure. Minister, hoe evalueert u deze procedure? Wat is de meerwaarde en welke mogelijke knelpunten hebt u ondervonden? Welke lessen neemt u mee voor de toekomst?
Bij deze oproep werden tien partners uit het VLAIO-netwerk betrokken. Op welke manier werden zij geselecteerd en hoe wordt het volledige partnerschap betrokken in de selectieprocedure?
Hoe worden de projecten en hun impact opgevolgd?
Zal deze procedure eventueel ook worden toegepast voor andere mogelijke oproepen?
Minister Crevits heeft het woord.
Zoals u allicht weet, voert VLAIO op dit moment een grondige evaluatie uit over het verloop van de innovatieve starterssteunoproep. Daartoe werd een onafhankelijk bureau aangesteld om ruim vijftig betrokkenen grondig te interviewen en op basis van de analyse daarvan inzichten, conclusies en aanbevelingen te formuleren. VLAIO bespreekt ook de samenwerking rechtstreeks met de partners die instonden voor de toeleiding. We verwachten de resultaten tegen het einde van 2021.
Negen partners werden geselecteerd vanwege hun lopende overeenkomst met VLAIO en hun expertise en netwerk rond ‘ondernemerschap’. De Vlaamse Ruimtevaartindustrie (VRI) werd geselecteerd vanwege haar rol in het impulsprogramma Ruimtevaart. Ook het team Bedrijfstrajecten van VLAIO zelf kon starters aanbrengen.
Voorafgaand aan de lancering werd het concept afgetoetst aan een ruime groep stakeholders uit het VLAIO-netwerk. Meer dan twintig vertegenwoordigers namen deel. De niet direct betrokken stakeholders zijn bevraagd via bestaande overlegorganen tussen VLAIO en die stakeholders.
Elke starter wordt ongeveer halverwege het project gecontacteerd door een bedrijfsadviseur van VLAIO om te polsen naar het projectverloop. De bedrijfsadviseur kan dan waar nodig bijkomende begeleiding bieden of doorverwijzen. Op het einde van het project maakt de starter een kort verslag en vervolgens wordt opnieuw bekeken wat VLAIO voor het vervolgtraject kan betekenen. We voorzien de komende jaren om deze starters verder te bevragen over hun groei en evolutie.
Het betreft hier een zeer specifieke doelgroep en ook een heel specifieke steun. Preselectie van bedrijven lijkt voor andere instrumenten van VLAIO minder relevant. Starters en kmo’s kunnen voor de begeleiding bij innovatiesteunaanvragen altijd al een beroep doen op de bedrijfsadviseurs van team Bedrijfstrajecten.
De heer Gryffroy heeft het woord.
Dank u voor het antwoord. Nu begrijp ik beter waarom u voor deze specifieke selectieprocedure hebt gekozen: omdat een heel specifieke, selecte groep van bedrijven moest worden geconsulteerd. Het is dus niet een trend die zal worden doorgezet naar andere mogelijke ondersteuningsmechanismen.
Minister, komt er een tweede oproep voor deze groep van ondernemingen? Op welke termijn?
In het begin zei ik dat we nu een grondige evaluatie aan het doen zijn. Ik weet dus nog niet of er nog een tweede ronde komt. De evaluatie is nog bezig. We zijn in blijde verwachting van een evaluatie.
Ik ben figuurlijk in blijde verwachting. Dat zal interessant zijn voor in de toekomst.
Zolang u maar niet over uw kroonjuwelen begint, is het goed.
Voilà.
Dat zal in de toekomst inderdaad een interessante vraag om uitleg zijn, om te bekijken hoe het staat met de evaluatie, waar zij uitkomt.
De vraag om uitleg is afgehandeld.